Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Az 1956-os Vitézi Lovagrend Világszövetség főkapitánya a kilencvenes években még egészen másfajta életet élt.
Ahogy lapunk is több cikkben foglalkozott vele, két héttel ezelőtt vitézzé avatták Varga Viktor zenészt, zeneszerzőt, ám közben kiderült, hogy nem az eredeti Vitézi Rend vette fel tagjai sorába Vargát, hanem egy másik, az 1956-os Vitézi Lovagrend Világszövetség.
Az eredetileg Horthy Miklós egykori kormányzó által alapított Vitézi Rend megdöbbenve tiltakozott az eset után, hangsúlyozva, hogy az „álvitézek tudatosan vezették félre Varga Viktort”, akit nem ők avattak fel és nem is fogadták soraikba. A másik társaságot közleményükben csaló közösségnek titulálták.
Ahogy egyébként Varga Viktor Facebook-bejegyzéséből is kiderül, a zenészt az 1956-os Vitézi Lovagrend főkapitánya, Sass László avatta vitézzé. Lapunk megkereste a főkapitányt, első körben azért, mit szól a Vitézi Rend elhatárolódásához és álláspontjához. Sass elmondta, értelmetlennek tartja, hogy belemenjen egy adok-kapokba, az ő rendjük 1997-ben lett bejegyezve, ezek nem titkos adatok, a Cégbíróságon ki lehet kérni őket. Huszonhat évvel ezelőtt váltak ki a Vitézi Rendből,
A főkapitány azt is elmondta, édesapját, idősebb Sass Lászlót Debrecen díszpolgárává választották 2002-ben. „Mi nem árulunk grófi címeket, se mást” – tette még hozzá Sass László, akinek neve azonban máshonnan is ismerős lehet. Ahogy forrásaink felhívták a figyelmünket, Sass László nem is olyan rég tanúskodott a Fenyő János meggyilkolása miatt indult Gyárfás-perben, a mostani és a korábbi büntetőeljárásban is. Ő ugyanis
az ügyben nyomozó Kovács Lajos vallomása szerint Sass tájékoztatta őt arról, hogy Gyárfás Tamás először Tasnádi Pétert bízta meg a VICO-birodalom feje, Fenyő János meggyilkolásával. Egy másik verzió szerint a Fenyő-gyilkosság másnapján írt rendőrségi jelentések szerint Sass az információit az Aranykéz utcában később felrobbantott Boros Tamással, akkori barátjával osztotta meg, aki azt továbbadta a rendőrségnek.
Sasst a robbantási ügy kapcsán indult büntetőperben is meghallgatták, vallomásában elmondta, sokáig nagyon jó barátságban volt a Borossal, de kapcsolatuk megromlott, miután a meggyilkolt vállalkozó szorosabbra fűzte a viszonyt az oroszokkal. Arról is beszélt a meghallgatásán, hogy ő is látta azokat az elhíresült videofelvételeket, amelyek során a később megölt vállalkozó lerántja a leplet az olajmaffia főkolomposairól.
De ez még nem minden! Sass László volt az, aki egy pénzügyi vita miatt tizenhárom évvel ezelőtt
Igaz, az eset után önként jelentkezett a rendőrségen, megbánva tettét. Ahogy forrásaink felhívták a figyelmet, egy 1996-os összetűzésnek is szereplője volt, de felmentették.
Mikor azonban a vitézzé avatás kapcsán mindezekre próbáltunk rákérdezni, Sass László rövidre zárta a beszélgetést és közölte, csak 1956-al kapcsolatos kérdésekre hajlandó válaszolni.
Nyitókép: Varga Viktor és az őt avató Sass László. (Fotó:Varga Viktor Instagram video)